Yeni Profesyonel Ekran Kartı Serisi Intel Arc Pro Tanıtıldı

IRW STUDIO'dan Herkese Merhaba, Yeni Profesyonel Ekran Kartı Serisi Intel Arc Pro Tanıtıldı Adlı Yazımıza Hoşgeldiniz, Bu yazımızda sizlere yeni bir sektöre giriş yapan teknoloji firması Intel'in tanıtmış olduğu Intel Arc Pro Ekran kartı serisi hakkında yayınlanan bilgilere yer vereceğiz.

Intel bugün ekran kartı serisi olan Arc Pro serisine çıkaracağı yeni ekran kartlarını tanıttı. Paylaşına bilgilere bakacak olursak yeni gelecek ekran kartları profesyonel kullanıcılara yönelik özellikler barındırıyor.

Büyük ekran kartı firmaları arasında yer almaya karar veren çip firması intel bugün yeni bir serisini duyurdu. Özellikle profesyonel kullanıcılara yönelik üreteceği Intel Arc Pro A40, A50 ve laptop grafik kartı A30M’den bu seride yer alacak.

Intel firmasının çıkaracağı bu kartlar profesyonel kullanım için üretilmektedie özellikle Blender, Premiere Pro gibi programlarda üst düzey verim ve optimizasyon sağlamayı planlamaktadır.

Firma yeni çıkacak ekran kartları için herhangi bir performans özeti veya bilgisi paylaşmadı fakat paylaşılan detayları göz önünde bulundurarak tam destekli AV1 donanım hızlandırmasının bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ürün profesyonel kullanıcılara hedef aldığı için AV1 Özelliği önemli bir yer paylaşıyor yüksek kaliteli videolar üretmeye yardımcı oluyor ek olarak belirtmek gerekirse firmaya göre bu özellik sayesinde yeni bir teknolojiye giriş yapılıyor.

Bu yeni ekran kartları sayesinde aynı zamanda az güç kullanımı ve yüsek performansa sahip olabiliyorsunuz yani encode işlemlerini tasarruflu bir şekilde yapabiliyorsunuz aynı zamanda işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz.

Kartların paylaşılan grafik performanslarına gelecek olursak serinin tanıtılan giriş seviyse ekran kartı 3.50 teraflop bir değer verirken A50 modelinde 4.80 teraflop gibi bir değer ile karşılaşıyoruz tabi ki bu değer arttıkça güç kullanımıda artıyor 3.50 teraflop değer veren kart 50W güç kullanırken 4.80 teraflop veren kart A50 modeli 75W güç kullanımına kadar çıkabiliyor.

Ekran kartlarının desteklerine bakacak olursak kartlar aynı anda 2 adet 60hz 8K çözünürlüklü ekran bağlanmasına izin veriyor diğer ekran desteklerinden de bahsedecek olursak 1 adet 240hz 5K çözünürlüklü, 2 adet 120hz 5K çözünürlüklü ek olarak 4 adet 60hz 4K çözünürlüklü ekranları aynı anda bağlanmasına kart izin veriyor.

Kartların çıkış zamanı henüz paylaşılmadı fakat bu yıl içerisinde piyasa sürüleceğ belirtildi aynı zamanda fiyat konusunda bir bilgimiz bulunmamaktadır yeni bilgiler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz başka bir yazımızda daha görüşmek üzere.

Post a Comment

Previous Post Next Post