Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

IRW STUDIO'dan Herkese Merhaba, Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır? Adlı Yazımıza Hoşgeldiniz, Bu yazımızda veri güvenliğini bilgisayarlarınızda nasıl sağlayabileceğinizi anlattığımız yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.


Teknolojik cihaz kullanımının artmış olduğu günümüzde hemen bütün işlemlerimizi teknolojik cihazlar üzerinden gerçekleştirebiliyoruz fatura ödeme veya internet üzerinden bir ürün satın alma işlemi bunlardan sadece basit kalanları diyebiliriz ancak bütün bu işlemleri gerçekleştirirken kendi kişisel bilgilerimizi karşı taraftaki sunucularla paylaşmış oluyoruz ürün satın alırken kendi adres bilgilerimizi karşı tarafla paylaşmış oluyoruz ve bu durum bazen büyük riskler doğurabiliyor bizde bu yazımızda bu risklere nasıl düşmessiniz bu konuda bazı bilgiler vereceğiz.

Kamera Güvenliği, Artık günümüzde toplantılarımızı bile internet üzerinden görüntülü olarak yapıyoruz fakat bu toplantılara katılırken dikkat etmediğimiz bir konu var toplantı uygulamalarını kullanmak için Kamera izni vermemiz gerekiyor ve bu izin toplantı bitmesine rağmen bazen devam edebiliyor bilindil uygulamalarda herhangi bir sorun oluşmuyor fakat bilindik olmayan uygulamalarda sorun çıkabiliyor eğer sizin bilgisayarınızda böyle bir program varsa kamera izinlerinizi kontrol etmenizde fayda daha fazla güvenlik için bir kamera kilidi kullanabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar, Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz bazı uygulamalar siz başka bir uygulama kullanırken arka planda çalışabiliyor ve bu da bilgisayarınızın yavaş çalışmasına sebep olabiliyor arka planda kullanmadığınız uygulamaları kapattığınızdan emin olunuz eğer arka planda bilmediğiniz bir uygulama veya program çalışıyorsa ne olduğunu öğrenmeye çalışın çünkü arka planda çalışan kötü amaçlı yazılım olabilir.

Ücretsiz Uygulamalar, Bilgisayarınıza bir uygulama indirirken güvenilir bir kaynaktan indiriğinize emin olunuz ücretsiz uygulama çerçevesinde içerisinde kötü amaçlı program barındıran sahte uygulamalar indiriyor olabilirsiniz bir uygulama indirirken mutlaka birinci kaynaktan indirmeye çalışın. Bilgisayarınıza bir resim dosyası indirirken bile güvenilir olduğundan emin olunuz.

Yabancı Bağlantılar, Bu yöntem siber suçluların en çok kullandığı yöntemlerden birisidir size bilinmeyen bir bağlantı gönderir ve siz o bağlantıya tıkladığınız zaman sizden bazı bilgileri almış olur veya cihazınızds otomatil bir indirme ile bir kötü amaçlı program kurmuş olur bu bağlantıların size en çok gönderildiği yer genelde E-posta reklamları veya sms'ler olur fakat sosyal medya üzerinden de ulaşabilir yakın bir tanıdığınızda olsa bilinmeyen bağlantılara tıklamadan önce o bağlantının güvenli olduğundan emin olun.

Ücretsiz WiFi Alanları, Herkese açık olarak paylaşılmış ücretsiz WiFi alanlarında internet kullanmadan önce size güvenilir bir bağlantı sağlandığından emin olun bir Ağa bağlandığınız zaman bilgisayarınız herkese açık bir hâle gelmiş olur ve ağ sahibi tarafından kontrol edilebilir sahte bir WiFi ağına bağlanmadığınızdan emin olunuz Siber suçlular genelde ücretsiz WiFi'ları taklit ederek siber saldırı yapmaya çalışır. Siber suçluların WiFi takliti yapabileceği yerler genellikle Kafeler veya Alış-Veriş Merkezleri Olur.

Teknolojik cihazların sizin kişisel verilerinizi içerdiğini unutmayınız bir işlem gerçekleştirmeden önce o işlemin sizin verilerinizi tehlikeye atıp atmadığından emin olunuz.

Post a Comment

Previous Post Next Post