Shutterstock Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

IRW STUDIO'dan Herkese Merhaba, Shutterstock Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Adlı Yazımıza Hoşgeldiniz, Bu yazımızda sizlere bazı kişiler için bir hobi bazı kişilerin için bir meslek hâline gelen Stok fotoğrafçılığı nedir konusunu ve bu konuyla ilgili bir platform olan Shutterstock hakkında yazmış olduğumuz yazıyı paylaşacağız.

Shutterstock bir stok fotoğraf ve resim satış sitesidir Hemen hemen hepimiz internet üzerinde gezinirken karşımıza çıkan üstünde marka logoları (filigran) bulunduran resimler veya fotoğraflar görmüşüzdür ve çoğumuz stok fotoğrafçılığı ve Shutterstock sitesi ile belki de bu şekilde tanışmıştır. Stok fotoğrafçılığı günümüzde sosyal medya kullanımının ve içerik üreticisi sayısının artmasıyla giderek gelişen bir bazı kullanıcılara göre hobi bazı kullanıcılara göre bir iş hâline geldi.

Yazımızın asıl konusuna gelecek olursak Stok fotoğraçılığı kendiniz çekmiş olduğunuz fotoğrafları veya bilgisayar üzerinde çizmiş olduğunuz resimleri internet üzerinde lisanslayarak satma işlemine denir günümüzde bu resimleri satın alan kişiler çoğunlukla sosyal medya üzerinde içerik üreten kişiler veya web sitelerde içerik üreten kişiler oluyor yani müşteri kitlesi oldukça geniş. 

Stok resim ve fotoğraf satışı için birçok platform mevcut fakat aralarından size önerdirdiğimiz ve uzun yıllardır hizmet veren site Shutterstock, 2003 yılında bir programcı ve fotoğrafçı olan Jon Oringer tarafından kurulmuştur site üzerinde sadece resim, fotoğraf, video dışında müzik vb. ürünlerinde satışa çıkarılması mümkündür.

Site üzerinde fotoğrafları satışa çıkarmak için gereksinimleri karşılamanız gerekiyor her sitenin kendi çözünürlük ve kalite standartları bulunuyor eğer fotoğrafınız bu gereksinimleri karşılıyorsa fotoğrafınızı site üzerinde satışa çıkarabilirsiniz. Fotoğraflarınızın satılma oranları fotoğrafınızın türüne göre değişiklik gösterir popüler bir konuda fotoğraf satışa sunarsanız hâliyle o fotoğrafın satılma oranı daha fazla olacaktır.

Peki insanlar neden fotoğraflara para veriyor diye soracak olursanız insanlar o fotoğrafın lisansına para veriyor yani kısaca telif haklarını satın alıyor böylece onu kendi web sitesinde veya sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor eğer fotoğrafı satın almadan paylaşırsa telif haklarını ihlal etmiş olur.

Stok ürünler satarak kendinize bir hobi veya ek gelir yöntemi elde edebilirsiniz veya daha profesyonel işler yaparak bunu gerçek işiniz hâline de getirebilirsiniz.

Post a Comment

Previous Post Next Post