Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır?

IRW STUDIO'dan Herkese Merhaba, Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır? Adlı Yazımıza Hoşgeldiniz, Bu yazımızda Mobil cihazlarınızın güvenliğini sağlayabilmeniz için yapabileceklerinizden bahsettiğimiz yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

Akıllı telefon kullanımının oldukça artmış olduğu günümüzde hemen her işlemi artık telefonlarımız üzerinden gerçekleştirebiliyoruz görüntülü toplantılar ve banka işlemleri bunlardan sadece birkaç tanesi bunların dışında kişisile bilgilerimizin, mesajlarımızın da saklandığı telefonlar kötü niyetli insanlar için bir hedef hâline gelmiş olabiliyor bizde bu yazımızda bu verilerin korunması için alabileceğiniz önlemlerden bahsedeceğiz.

Telefonlarımız en önemli veri depolarından biridir içerisinde bütün kişisel verilerimiz ve fotoğraflarımız yer alır bu sebeple bunların korunmasına büyük özen göstermeliyiz.

Dosya İndirmeleri, Telefonlarımıza dışarıdan yani bilinmeyen uygulama mağazaları veya sitelerden güvenliğinden emin olmadan kesinlikli birşey indirmemeli ve cihazımıza kurmamalıyız çünkü gözümüze gayet normal gözüken uygulamalar görmediğimiz kısımlarda başka programlar içerebilir.

Ücretsiz İnternet Alanları, Günümüzde hemen her kafede veya alış-veriş merkezlerinde herkesin bağlanabildiği ücretsiz internetler bulunmaktadır bu internetlere bağlandığımız zaman aslında telefonumuz herkese açık bir hâle gelir bu sebeple herkesin erişebildiği şifresiz internetlere güvenliğinden kesin emin olmadan bağlanmamalıyız.

Bulut Depolamalar, Telefonlarımızda bulunan verilerin güvenliği sadece sanal ortmada tehlikede değildir telefonumuzun kırılması veya hafızasının zarar görmesi gibi bir durumda bunları kaybedebiliriz bunun için verilerinizi güvenilir bir bulut depolama da saklayabilirsiniz böylece telefonunuza eğer birşey olursa bu verilere hızlıca geri ulaşabilirsiniz.

Bağlantı Adresleri, Nerden geldiği belli olmayan veya büyük firmaları taklit eden bağlantı adreslerine tıklamayın bağlantıyı gönderen kişi kim olursa olsun güvenliğinden emin olmadığını bağlantı adreslerinden uzak durunuz güvenmediğiniz bir bağlantıdan sizden herhangi bir sosyal medya hesabınıza giriş yapmanız isteniyorsa lütfen bağlantı adresinin gerçek olup olmadığını kontrol ediniz.

Taşınabilir Depolamalar, Depolama cihazlarının her türlü cihaza takılabildiğini ve herkes tarafından aktarım yapılabildiğini lütfen unutmayınız bilmediğiniz bir Hafıza kartını veya başka  bir taşınabilir depolama cihazını kullanmadan önce güvenli olduğundan emin olunuz.

Akıllı telefonlarınızın büyük bir veri deposu olduğunu lütfen unutmayınız ve bir işlem gerçekleştirmeden önce yapacağınız işlemin cihazınızın verilerine herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olunuz.

Post a Comment

Previous Post Next Post