Google Authenticator Nedir?

Google Authenticator Nedir? Adlı yazımıza hoşgeldiniz. Bu yazımızda Google Auth uygulamasından bahsedeceğiz ve bu uygulamayı hangi amaçlarla ve nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Günümüzde hemen her insanın bir sosyal medya hesabı mevcuttur durum böyle olunca sosyal medya hesapları siber suçluların en büyük hedefi hâline gelmiş oluyor ve işte Google Authenticator uygulaması da hayatımıza burda dahil oluyor peki nedir Google Authenticator?

Google Authenticator, Google tarafından kullanıma sunulmuş bir 2 Aşamalı kimlik doğrulama uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kullanmış olduğunuz uygulamalara giriş yaparken güvenlik amaçlı ekstra kod isteyebilirisiniz. Tabi bu işlem için giriş yapmak istediğiniz uygulamanın Google Auth desteklemesi gereklidir.

2 Faktörlü kimlik doğrulama işlemi hesap güvenliğini sağlamak açısından en güvenli yöntemdir. Çünkü hesabınıza giriş yapmaya çalışan kişilerin sizin cihazınıza gelen doğrulama kodunu girmesi gereklidir. Eğer kodu girmesse hesaba erişemez ve bu da sizin hesabınızı güvenli hâle getirir. Bu doğrulama seçeneği genellikle Banka vb. hesaplar için kullanılır fakat Google Auth uygulaması sayesinde 2 Faktörlı doğrulamayı ekstra olarak destekleyen çoğu uygulama da kullanabiliyoruz.

Google Authenticator uygulamasını kullanmak için cihazınızda bulunan herhangi bir uygulama mağazasından (App Store, Google Play vb.) uygulamayı indirmeniz gereklidir. Uygulamayı indirdikten sonra tek yapmanız gereken 2 Faktörlü doğrulamayı etkinleştirmek istediğiniz site ya da uygulama ile entegre etmektir nasıl entegre edeceğinizi site ya da uygulamadan öğrenebilirsiniz.

İnternet üzerinde birçok 2 Faktörlü doğrulama uygulaması mevcut fakat bunların güvenilir olup olmadığından asla kesin emin olamayız. Fakat Google Auth Uygulaması 2010 yılından bu zamana kadar hizmet vermektedir ve arkasında da Google firması bulunmaktadır bu sebeple aralarından en çok güvenebileceğiniz Google Auth diyebiliriz.

Peki eğer Google Auth bulunan cihazı kaybederseniz ne olur diye merak ediyorsanız. Bu durumda yapabileceğiniz 2 adet işlem bulunuyor 1. işlem hesabınızın bulunduğu site veya uygulama ile iletişime geçmek onlar sizin için 2 Faktörlü doğrulamayı kaldırabilir fakat sizden kendinizi doğrulamanızı isteyebilirler 2. yapabileceğiniz işlem ise Google Auth uygulaması size bir kurtarma kodu verir yapmanöz gereken bu kodu saklamak cihazınızın çalınması veya kaybolması durumunda bu kod aracılığı ile verilerinizi geri kurtarabilirsiniz.

Sosyal medya ve banka hesaplarınızı güvence altına almak için Google Auth aracılığı ile 2 Faktörlü doğrulama özelliğini kullanabilirsiniz.

Post a Comment

Previous Post Next Post