Alan Adı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alan Adı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler, Adlı yazımıza hoşgeldiniz. Bu yazımızda alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları ve bu işe yeni girecek kişilerin temel düzeyde bilmesi gerkenleri size anlatacağız.

Alan Adı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu işe yenu giriyorsanız ve herhangi bir bilgiye sahip değilseniz size bu bölümde temel düzeyde bilgi vereceğiz alan adı web sitenizin kullanıcı adı gibidir bir site açacaksanız sahip olmanız gereken temel iki ürün vardır biri alan adı yani domain diğeriyse hosting. Alan adı kullanıcıların sitenizin kullanıcıların gördüğü adıdır bu ad hostinginizin IP adresini temsil eder hostinginizin IP adresini arama çubuğuna yazarsanız siteye ulaşırsınız alan adını bağladıktan sonra da alan adını yazarsanız siteye ulaşırsınız. Peki bu yazımızın asıl konusu olan alan adı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nedir?

Alan Adı, İlk ve en önemlisi tabi ki de alan adının kendisidir alan adınız sitenizin adından tamamen farklı olamamlı bir kısaltma olabilir veya aynı anlama gelen başka bir kelime olabilir ama tamamen site adınızla bağımsız bambaşka bir isim olması kullanıcıların sitenizin sahte olduğundan şüphelenmesine sebep olabilir bu sebeple mümkünse site adınızla aynı olan alan adını almaya çalışabilirsiniz. 

Alan adı belirlerken özel karakter kullanmamaya dikkat edebilirsiniz. Özel karakter kullanmakta herhangi bir sorun yoktur fakat bazı kullanıcılar tarafından yanıltıcı bulunabilir ve bu da kullanıcıların sitenize girmemesine sebep olabilir bu sebeple alan adınızda özel karakter bulundurmamak isteyebilirsiniz.

Uzantı, Alan adını belirledikten sonra belirlemeniz gerekenlerden diğeri de alan adı uzantısıdır com, net, org vb. gibi bu uzantıların kendi içerisinde bazı anlamları vardır fakat bu anlamlara dikkat etmeniz zorunlu değildir mesela bir şirket com uzantısı yerine org uzantısı alabilir zorunlu olarak com alacak diye bir kural yoktur. Uzantı seçerken aldığınız uzantının üst düzey olduğundan emin olmayı deneyebilirsiniz üst düzey alan adları çoğu firma ve kullanıcı tarafından oldukça güzel bulunur ve daha çok kullanıcı kazanmanızı sağlayabilir.

Satıcı, Alan adı ve uznatısü kadar satın aldığınız sağlayıcıda oldukça önemlidir gerek güvenlik açısından gerekse hizmet kalitesi açısından güvenilir bir sağlayıcı seçmeniz oldukça önemlidir. Çünkü alan adınızın DNS vb. ayarları genellikle Sağlayıcı tarafından kontrol edilebilir bu sebeple satın aldığınız sağlayıcıyı iyice araştırmış olmanızda fayda vardır.

Alan adı seçimi yaparken vermiş olduğumuz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Post a Comment

Previous Post Next Post