Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır? Adlı yazımıza hoşgeldiniz, Bu yazımızda sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz veya ne herhangi bir saldırıda neler yapabilirsiniz bunu paylaşacağız.

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya kullanırken dikkat etmemiz gereken bâzı noktalar vardır ve bunlardan en önde gelenide hesap güvenliğidir çünkü hesabımız bizim o platformdaki veri depomuz gibidir o hesapta fotoğraflarımız, mesajlaşmalarımız vb. veriler saklanır ve hesabı ele geçiren biri bu bilgilere erişebilir örneğin bizim sosyal medya hesabımızı ele geçiren biri mesaj yoluyla takip ettiğimiz kişilerden ödeme yapmalarını isteyebilir veya fotoğraflarımıza erişip paylaşımlar yapabilir. Bunun olmaması için neler yapabilirsiniz size bu konuda bilgiler vereceğiz.

İki Aşamalı Doğrulama, Konu güvenlik olunca en klasik ve işlevsel yöntemlerden biri de iki aşamalı doğrulamadır. Hesabınızda iki aşamalı doğrulama yoksa ve girmeye çalışan kişi şifrenizi biliyorsa direk olarak hesabınıza girebilir fakat iki aşamalı doğrulama kullanıyorsanız bunu yapamaz iki aşamalı doğrulama sistemi şifreyi girdikten sonra aracı bir uygulamaya veya sizin telefon numaranıza bir doğrulama kodu gönderir ve giriş yapmak için bu kodu girmeniz gerekir eğer girmezseniz giriş yapamazsınız.

İki aşamalı doğrulamanın bir eksi yönü bulunmaktadır. Eğer telefonunuzu kaybederseniz veya telefon numaranıza erişemiyorsanız giriş yapamayabilirsiniz bu durumda hesabınızı kurtarmak için bir yetkiliye durumu bildirebilir veya hesap kurtarma yollarını deneyebilirisniz.

Şifre Zorluğu, Hesabın güvenliğini sağlayan en önemli etken şifredir. Eğer şifreniz güçlüyse saldıran kişi hesaba girerken zorlanır ama şifreniz kolaysa ve çok klasik olarak kullanılan bir şifreyse saldırgan o hesaba sanki gerçek sahibiymiş gibi girebilir. Bu sebeple sıralı karakter bulundurmayan, içerisinde adınız,soyadınız vb. kelimeler bulundurmayan, içerisinde özel karakter bulunduran şifreler kullanmanızı öneririz.

Şifre oluştururken çok zor oluşturucam diye asla hatırlayamayacağınız şifreler oluşturmamaya dikkat edin. Çünkü şifreyi hatırlayamazsanız hesaba saldırgan gibi kendiniz de giriş yapamazsınız ve şifre sıfırlama gibi işlemlerle uğraşmanız gerekir.

Bilinmeyen Kullanıcılar, Hesaba giriş yaparken alınan önlemler dışında birde hesabı kullanırken dikkat etmeniz gerekenler vardır ve bunlardan en çok karşımıza gelen yöntemse bilinmeyen kullanıcılar tarafından gelen bağlantılardır size sosyal medya üzerinden bilinmeyen bir bağlantı gönderiyor ve sizi bu bağlantıya tıklamaya teşvik edici kelimeler kullanıyor sizde bu bağlantıya tıklayıp ardından sosyal medya hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve hesabı kendi elinizle teslim etmiş oluyorsunuz.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için bilinmeyen kullanıcıların gönderdiği bağlantılara tıklamayın ve sosyal medya hesabınıza bir internet tarayıcısı veya bir uygulama üzerinden giriş yapıyorsanız bağlantı adresinin doğru olduğundan emin olun giriş yapmaya çalıştığınız sayfa bir kopya sayfa olabilir. 

Sosyal Medya Hesabınızı güvenilir hâle getirmek için vermiş olduğumuz yöntemlerden faydalanabilirsiniz eğer sosyal medya üzerinde bir sorun yaşarsanız mutlaka yetkililere bildiriniz.Post a Comment

Previous Post Next Post