Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?, Adlı yazımıza hoşgeldiniz bu yazımızda web site sahipleri için oldukça önemli bir konu olan web site güvenliği nasıl sağlanır? bunun hakkında bilgi vereceğiz.

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web site güvenliği, kullanıcı memnuniyeti ve projenizin ilerlemesi için oldukça önemli bir etkendir eğer web siteniz güvende değilse bu kullanıcıların sitenize girmemesi, sitenizden herhangi bir şey okumaması veya kayıt olmaması anlamına gelebilir özellikle siteniz bir e-ticaret sitesiyse bu projenizin iptal olması ile sonuçlanabilir çünkü kimse güvenilir olmayan bir siteden alış-veriş yapmak istemez bizde site açmayı düşünenler veya zaten bir sitesi olup bu siteyi güvenilir hâle getirmek isteyenler için küçük bir yazı hazırladık işte web site güvenliği sağlamak için yapmanız gerekenler.

SSL Sertifikası, Sitenizin doğru olduğunu kullanıcılara gösteren en önemli etkenlerden biridir fakat SSL sertifikası sitenizin güvenliğini sağlamaz sadece sitenizin doğru olduğunu kullanıcılara gösterir. SSL Sertifikası sayesinde iki nokta arasında gerçekleşen veri alış-verişi şifreli kanal üzerinde gerçekleşir bu da kullanıcılara güven sağlar.

SSL sertifikası aynı zamanda sitenize daha çok kullanıcı girmesini sağlayabilir çünkü kullanıcı Google vb. motorlarda bir arama yaptığı zaman karşısına SSL Sertifikası olan veya olmayan bir sürü sayfa çıkar kullanıcı sertifika olmayan bir siteye girdiği zaman genellikle çoğu arama motoru site güvenli değil diye bir uyarı gösterir bu da kullanıcının sitenize güvenmemesine hatta siteden çıkmasına bile sebep olur fakat SSL Sertifikası olan siteye giren kullanıcıya genellikle arama çubuğunun yan tarafında bu site güvenilir uyarısı gösterilir bu da kullanıcıya güven kazandırır.

Veri tabanı güvenliği, Web sitenin güvenli olmasında en önemli etken veri tabanıdır çünkü site ile ilgili bütüm veriler burda saklanır eğer veri tabanında bir güvenlik açığı varsa bu sitenizin güvenliğini büyük ölçüde tehdit eder. Bu da sitenizin kapanmasına kadar sebep olabilir aynı zamanda yasal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için sitenizi sakladığınız veri sağlayacısının güvenilir olduğundan emin olabilirsiniz çünkü sadece sanal açıdan değil veri tabanı fiziksel açıdan da zarar görebilir ve eğer böyle bir sorun olursa veriler kurtarılamaz hâle gelebilir bunun için ucuz ve güvenilir olmayan veri sağlayıcıları yerine güvenilir ve uzun süredir hizmet veren yerlerden kiralamayı deneyebilirsiniz.

Veri Tabanında oluşabilecek sanal sorunları çözmek içinde kullanıcı adı ve şifreyi kolay bulunamayan kelimelerden oluşturmayı deneyebilirsiniz aynı zamanda veri tabanı yönetimi için de daha önce açığı bulunmamış yani güvenilir bir sistem kullanmayı deneyebilirsiniz.

Site yazılımı, Sitenizin güvenilir olması için bir diğer etken de siteniz için kullandığınız site yazılımıdır eğer yazılımınızda bir açık varsa bu sitenizi tehlikeye atar bu sebeple siteniz için herkese açık bir şekilde ücretsiz paylaşılmış içerisinde herhangi bir şifreleme bulunmayan yazılımlar yerine güvenilir ve uzman kişiler tarafından yazılmış bir yazılım kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sitenizi güvenilir hâle getirmek için vermiş olduğumuz önerilerden faydalanabilirsiniz.

Post a Comment

Previous Post Next Post