Web Site Teması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Web Site Teması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler, Adlı yazımıza hoşgeldiniz bu yazımızda yeni başlayanlar veya bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için web site teması seçerken nelere dikkat etmelisiniz bunu anlatacağız.

Kullanıcıları web sitesine çeken veya web sitesinde kalmasını sağlayan en belirgin özellik sitenin temasıdır eğer sitenizin teması güzelse kullanıcı siteye girer ve siteyi kullanır ama teması kötüyse siteye hiç bakmadan bile geri çıkabilir aynı zamanda eğer sitenizin temasi güzelse örnek olarak bir e-ticaret siteniz var kullanıcının aklına ilk olarak sizin siteniz gelecektir bu sebeple site teması büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda temanızın güzel olmasını sağlayan noktaları size anlatacağız.

Yerleşim, Tema görünümünü en çok etkileyenlerden biri eklenti/widget yerleşimidir sitenizde içeriklerin olduğu bölüm, popüler yayınların olduğu bölüm veya kullanıcılara içerik öneren "slider" bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Eklentiler, kullanıcılara uygun yerleştirilmelidir yani eklentileri düzenlerken sitenize giren bir kullanıcı gözünden yorumlamalısınız örnek olarak siteye giren kullanıcı ilk olarak en son yayınlanan yazınızı görebilir veya en çok okunan yazınızı daha sonrasında içeriklerden sonra kullanıcın beğenbileceği diğer içerikleri önerebilirsiniz böylece kullanıcının sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz.

Renk Paleti, Sitenizin ve markanızı en çok öne çıkaran renklerdir. Tema renkleriniz logonuz ile uyumlu olursa kullanıcılara daha estetik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Tema renkleri seçerken gözü çok yormayan fakat aynı zamanda dikkat çeken renkler kullanabilirsiniz. Renkleri ayarlarken hangi rengin nasıl bir mesaj verdiğini veya neyi simgelediğini araştırabilirsiniz.

Yazılar, Sitenizin görünüm açısından en önemli noktası yazı fontu diyebiliriz çünkü yazılar sitenizin her yerinde yer almaktadır sitenizin türü ne olursa olsun hemen her sitede yazı yer alır ve yazı olmayan site çok azdır özellikle bir blog veya haber siteniz varsa bu yazılar daha çok önem kazanmaktadır çünkü blog veya haber sitelerinde asıl görevi yapan yazılardır bu sebeple yazı stili seçerken buna dikkat edebilirsiniz fazla şekilli olmayan okunabilirliği kolay yazı stilleri kullanıcılar tarafından sevilebilir aynı zamanda yazı boyutunu da çoğu kullanıcıya uyum sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Siteniz için tema seçerken vermiş olduğumuz önerilerden faydalanabilirsiniz.

Post a Comment

Previous Post Next Post