Böbrek Yetmezliği Nedir? Evreleri Nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Nedir? 

Kronik olarak devam eden böbrek hastalığının son aşamasına gelindiğinde, artık bu hastalığa böbrek yetmezliği ismi verilmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği durumlarında, böbrekler işlevlerini yerine getirememektedir. Böyle durumlarda; böbreklerin çalışabilmesi için diyaliz ya da yeni böbreğin nakli gerekebilmektedir. Böbrekler, vücudumuzda yer alan ve hayati öneme sahip olan kanı süzerek zararlı içeriğe sahip maddeleri vücuttan atma işlevini yerine getirmektedir. Bunun haricinde böbrekler, aynı zamanda vücudun su seviyesini de dengelemektedir. 

böbrek yetmezliği neden olur

Böbrek yetmezliği durumlarında, böbrekler kanda yer alan zararlı içeriğe sahip olan maddeleri süzemez ve bu yeteneğini kaybetmiş durumdadır. Böbrekler, işlevlerini kaybettiklerinde vücut zehirlenmektedir. Bu durum tedavi edilmediği taktirde, hayati tehlike ortaya çıkabilmektedir. 

Böbrek Yetmezliği Evreleri Nelerdir? 

Böbrek yetmezliği hastalığı toplamda 5 farklı evreden oluşmaktadır. Bunlar; 

1.Evre Böbrek Yetmezliği: Bu evre, fazlası ile hafif etkilerin görüldüğü bir evredir. Genel olarak herhangi bir belirti görülmemektedir. Böbreklerde oldukça düşük oranda bir hasar görülmektedir. Bu aşamada hastalar, sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir. Dengeli beslenmek, egzersiz yapmak, sigaradan uzak durmak gibi işlemler bu hastalığı ortadan kaldırabilmektedir. 

böbrek yetmezliği belirtileri

2.Evre Böbrek Yetmezliği: Böbrek yetmezliğinin bu evresinde; idrar tahlillerinde protein sızması ortaya çıkabilmektedir. böbreklerde fiziksel hasar saptanabilmekte ve ortaya çıkabilmektedir. 1.evrede tavsiye edilen tüm işlemler 2.evre hastalarına da önerilmektedir.

3.Evre Böbrek Yetmezliği: Bu aşamada yetmezliği olan hastaların hastalığı orta derece olarak kabul edilmektedir. Böbrekler bu aşamada çalışması gerektiği gibi çalışmamaktadır. Çok daha belirgin belirtiler bu aşamada ortaya çıkabilmektedir. Eller ve ayaklarda şişmeler, sırt ağrısı ve idrara çıkma sıklığında bir takım değişiklikler en çok görülen belirtiler arasında bulunmaktadır. 

4.Evre Böbrek Yetmezliği: Bu aşamada böbrek yetmezliği olan bireyler; orta ve şiddetli dönem olarak kabul edilebilmektedir. Böbrekler bu aşamada istenen seviyede çalışmamaktadır. Böbrek yetmezliği aşamasına gelinmemiş ancak sıkıntılı süreç başlamış durumdadır. 

böbrek yetmezliği evreleri

5.Evre Böbrek Yetmezliği: Bu aşamada böbrekler, tam olarak yetmezliği yaşatmaktadır. Böbreğin yapması gereken tüm işlevler ortadan kalkmakta ve belirtiler ortaya fazlası ile çıkmaktadır. Hastalarda; bulantı ve kusma, kaşıntılı cilt ve nefes darlığı gibi etkiler görülebilmektedir. Bu aşamada bulunmakta olan tüm hastalar için diyaliz ya da böbrek nakli gerekmektedir. 


Post a Comment

Previous Post Next Post